Види підприємницької діяльності: плюси і мінуси

[accordion] [acc_item title=”Товариство з обмеженою відповідальністю (spoločnosť s ručením obmedzeným)”]

ТОВ (словацькою використовується скорочення SRO) є найпоширенішим видом господарського товариства. Починачи процес його реєстрації, насамперед, треба визначитись із наступними питаннями:
– назва;
– розмір статутного капіталу;
– хто буде засновником і яким буде співвідношення часток;
– хто буде генеральним директором, і яким чином директора будуть діяти;
– юридична адреса;
– види діяльності.

Щодо назви ТОВ у Словаччині немає особливих обмежень, головне, щоб  назва не була вже зайнятою. Особливі умови стосуються використання таких слів, як «казино» або «банк».

Мінімальний розмір статутного капіталу становить 5 000 євро, мінімальна частка учасника товариства повинна бути не менше 750 євро. Статутний капітал необхідно внести на корпоративний рахунок у банку до реєстрації фірми в торговому реєстрі. Максимальна кількість учасників дорівнює 50 осіб. У разі, якщо потрібна більша кількість, краще реєструвати юридичну особу у вигляді акціонерного товариства.

Щодо засновників – учасників ТОВ існує кілька обмежень. Зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю не може особа з податковими заборгованостями. До заяви в торговий реєстр на запис нового ТОВ слід додати заяву податкової інспекції, яка підтверджує, що  учасник товариства не має податкових боргів, і податкова інспекція дає згоду, щоб така особа стала учасником нового товариства. Обов’язок отримання такого дозволу стосується тільки резидентів Словаччини.

Важливим питанням призначення генеральниго директора ТОВ. Згідно із законом, директором може стати громадянин Словаччини, громадянин іншої країни-члена Європейського союзу або Організації економічного співробітництва та розвитку. Громадяни третіх держав можуть стати генеральними директорами тільки маючи статус ПМП у Словаччині. Обмежень за кількістю генеральних директорів немає.

[/acc_item] [acc_item title=”Приватний підприємець“]

Приватний або індивідуальний підприємець є фізичною особою з дозволом займатися підприємницькою діяльністю. Ця форма ведення бізнесу вельми поширена в Словаччині. Найчастіше використовується в будівництві, у сфері краси або в будь-якому іншому дрібному бізнесі.
Форма приватного підприємництва має декілька переваг у порівнянні з ТОВ. Можна, наприклад, вести просту, а не подвійну бухгалтерію, немає необхідності вносити статутний капітал, реєстрація займає всього 7 днів. Також у ПП існує кілька переваг у порівнянні зі стандартними трудовими відносинами, особливо у сфері відрахувань. Проте, важливо відзначити, що в Словаччині діють різні правила для приватних підприємців, які мають ПМП у Словаччині, і для всіх інших  іноземних громадян з постійним місцем проживання в іншій  країні. Отже, майже всі переваги ПП такими громадянами не можуть бути використані. 

Реєстрація ПП у Словаччині займає п’ять робочих днів, реєстрація ПП для нерезидентів – три тижні. Вартість наших послуг з реєстрації приватного підприємця становить 799 євро.

[/acc_item] [acc_item title=”Акціонерне товариство(akciová spoločnosť)”]

Словацький Торговий кодекс поділяє акціонерні товариства на відкриті (verejné) і закриті (súkromné), однак скорочення, аналогічні ЗАТ і ВАТ, у Словаччині не використовуються. єдине скорочення –  a.s. (akciová spoločnosť).

Більшість правил і обмежень, що стосуються ТОВ, діє також для акціонерних товариств.
Мінімальний розмір статутного капіталу становить 25 000 євро, він розділений на певну кількість часток – акцій зі встановленою номінальною вартістю. Ринкова вартість акцій може часто відрізнятися від номінальної. Акціонери ручаються за зобов’язаннями, що не перевищують розмір вартості акцій, якими вони володіють, і  не мають права вимагати повернення своєї інвестиції в суспільство.

Акції на пред’явника в Словаччині вже не використовуються, всі акції повинні бути іменними.

Акціонерні товариства використовуються найчастіше у випадках, коли передбачається, що кількість власників буде понад 50 осіб, або у сферах з високими вимогами до початкового капіталу. Зареєструвати акціонерне товариство може один засновник у разі, якщо він є юридичною особою, або як мінімум двоє, якщо вони є фізичними особами.

Органами акціонерного товариства є:
– загальні збори (valné zhromaždenie)
– дирекція (predstavenstvo)
– наглядова рада (dozorná rada)

Загальні збори є вищим органом управління акціонерним товариством. Виконавчим органом є дирекція –  аналог генерального директора у ТОВ. Дирекція може бути одноосібним органом. Контрольним органом є наглядова рада, мінімальна кількість членів якого складає 3 особи. Щорічні результати акціонерного товариства повинні бути перевірені незалежним аудитором.

[/acc_item] [/accordion]

 

 

 

Плюси і мінуси ПП у порівнянні з ТОВ у Словаччині:

 

 ТОВПП (не громадяни ЄС)ТОВПП
ВідкриттяВитрати трохи вищеВитрати нижче+
РучительствоТільки майном фірмиВсім майном фізичної особи+
Обов’язкове медичне страхуванняМожна взагалі не платитиОбов’язково треба платити мінімально 48 € / місяць, додатково з другого року обов’язково 120 € / місяць.+
Розширення бізнесуМожна додавати / змінювати учасників і / або директорівПП = тільки 1 людина+
ПНП на підставі підприємництваПНП можуть отримати всі директори фірмиПНП може отримати тільки один ПП+
Продаж бізнесуМожна продатиНе можна продати+
Діяльність у разі не продовження ПНПФірма продовжує вести діяльність після не продовження ПНП директора, і він залишається на посадіНе можна займатися бізнесом після не продовження ПНП+