Який рівень витрат на проживання  студентів у Словацькій Республіці?

Проаналізувавши дані про витрати на проживання студентів у місті Кошице, ми прийшли до висновку, що в середньому ця сума становить від 300 до 350 євро на місяць. Сума коливається в залежності від вишу, в якому навчається студент, умов проживання в гуртожитку, і, природно, від індивідуальних запитів і потреб студента. Необхідно відзначити, що в перші два місяці потрібно розраховувати на більш високі витрати, оскільки деякі послуги, що входять до цієї  суми, оплачуються в певних університетах на кілька місяців вперед.

Витрати, що стали основою для розрахунку:
Проживання в гуртожитку: 60 – 100 євро / місяць
Інтернет + інші послуги в гуртожитку: 5 – 10 євро / місяць
Транспорт (громадський): 10 євро / місяць
Харчування: 150 – 200 євро / місяць
Телефон і т.д.: 10 – 20 євро / місяць

Які умови проживання в гуртожитках?

Потрібно розуміти, що умови проживання в гуртожитку не можуть бути такими, як у рідній домівці. Однак у цій ситуації важливо те, що студент має можливість жити в досить прийнятних умовах за доступну плату.
Якість та умови проживання в гуртожитку залежать від університету, в якому ви навчаєтеся, але ці відмінності не істотні. Як правило, гуртожитки мають блочну систему, кожен блок складається з двох кімнат. У блоці проживають четверо / шестеро студентів: одна кімната на двох / трьох людей. На кожен блок – свій туалет і душова кімната. На кожному поверсі є кухня і пральня.

 У  кімнатах є все необхідне – ліжка, столи, полиці і шафи для одягу. Як правило, в кімнатах не передбачені холодильники, але в деяких гуртожитках встановлюється один холодильник на блок. Також можна придбати власний холодильник, ціни на маленькі холодильники в Словаччині – від 80 до 160 євро.

Інтернет є скрізь, але за додаткову плату: від 10 до 50 євро за семестр, в залежності від гуртожитку.

 Законні підстави для проживання в Словаччині

Для в’їзду на територію Словаччини українцям потрібен діючий біометричний закордоний паспорт. Для студентів з країн СНД потрібна шенгенська віза (тип С) або національна віза (тип D). Віза дає студенту право перебувати на території Словаччини певну кількість днів. 

Після в’їзду до Словаччини студенти повинні оформити дозвіл на тимчасове проживання. Цей дозвіл надає право перебувати на території Словаччини необмежену кількість часу (в межах терміну вашого навчання).

Згідно чинного законодавства Словаччини дозвіл на тимчасове проживання для студентів не потрібний протягом перших 90 днів перебування на території країни. Умовою для перебування є виконання інших вимог, встановлених законом (наявність діючого біометричного закордонного паспорту (Україна) або дійсної візи (СНД), оголошення про прибуття на територію Словаччини  та ін). Відповідно, у студента є 90 днів (або інший термін, зазначений у візі) для того, щоб подати документи в поліцію і отримати дозвіл на тимчасове проживання. Поліція видає рішення про надання (або відмову в наданні) дозволу у встановлений законом 30-денний термін.

Після прийняття рішення про надання дозволу на тимчасове проживання, поліція дає замовлення на виготовлення відповідного документа (картки). Термін, встановлений законом на виготовлення картки, також становить 30 днів.

Після прийняття рішення про дозвіл на тимчасове проживання ви перебуваєте на території Словаччини легально увесь період часу, поки діє картка про ВНЖ, котру Вам видала міграційна поліція. Рекомендуємо вам ретельно і заздалегідь планувати своє перебування. При необхідності виїзду з країни в період оформлення документів, рекомендуємо скористатися послугою експрес-виготовлення картки (вартість 24,5 євро, термін виготовлення – до 2 робочих днів). Таку послугу потрібно замовити до того, як поліція подасть заявку на виготовлення вашої картки. Якщо картка вже замовлена і знаходиться в процесі виготовлення, змінити простий спосіб виготовлення на експрес-режим не вдасться.