Система освіти Словаччини складається з кількох ступенів:

  • Дошкільне виховання та освіта (ясла і дитячі садки)

  • Початкова школа

  • Середня школа

  • Гімназії

  • Середні професійні школи

  • Середні спеціальні училища

  • Вища та післядипломна освіта

 

Дошкільне виховання та освіта

Картинки по запросу Дошкольное воспитание и образование

Дошкільне виховання в Словаччині базується на мережі ясел та дитячих садків. Ясла призначені для дітей до трирічного віку, їх відвідування необов’язкове.

Дитячі садки – традиційна частина системи освіти для дітей від 3 до 6 років. Діти відвідують їх щодня, крім вихідних.

Плата за утримання дітей в дитячому садку залежить: а) від його статусу – державний, відомчий чи приватний; б) від району розташування дитячого закладу. Якість освіти і догляду за дітьми в дитячих садках досить висока. У програму установ включені прогулянки, екскурсії, відвідування театрів, заняття для розвитку й навіть вивчення іноземної мови.

 

 

 

Початкова школа

Картинки по запросу Начальная школа

Навчання школярів у словацькій початковій школі організовано наступним чином:

  • з 6 до 10 років — початкова школа першого ступеня;

  • з 10 до 15 років — початкова школа другого ступеня або середня освіта в гімназіях.

Освіта в державних початкових школах є безкоштовною. Приватні (недержавні) школи – платні. Існують також спеціалізовані школи з поглибленим вивченням мов, художнім або спортивним нахилом.

Після закінчення початкової школи першого ступеня здібні учні можуть перейти вчитися до гімназії або продовжувати навчання в початковій школі другого ступеня. Закінчивши обидва ступені початкової школи, учні продовжують навчання в середніх школах за вибором або в гімназіях. У базовій початковій школі щоденне навантаження, як правило, істотно нижче, ніж у школярів в нашій країні. Однак уже в середній школі навантаження збільшується, і до моменту випуску майбутні абітурієнти мають відповідний рівень знань за всіма профільними предметами. Після закінчення середньої школи і отримання атестату можна вступати до вищих навчальних закладів.

 

Гімназії

Похожее изображение

Термін навчання в гімназії – 4 роки. Приймаються школярі на підставі вступних іспитів або середнього балу свідоцтва  про закінчення початкової школи. Основне завдання гімназій – підготувати учнів до подальшого здобуття вищої освіти. Цій меті й підпорядкована вся система вивчення предметів. Після закінчення гімназії учні здають випускні іспити (словацькою – «maturita»).

Без атестату про повну загальну середню освіту вступати до словацьких вишів неможливо. Іноземці, які бажають здобути вищу освіту в словацьких університетах, повинні в обов’язковому порядку здійснити процес нострифікації своїх атестатів, тобто визнання їх рівноцінними словацьким.

Серед школярів, які планують продовжити свою освіту в університетах, найбільш популярними є гімназії з орієнтацією на майбутню професію. Конкурси на вступ до таких гімназій досить високі, і проходять їх найбільш здібні учні.

 

Середні професійні школи

Картинки по запросу Середні професійні школи словакия

Середні професійні школи пропонують чотирирічну програму професійного навчання. Закінчується навчання в цих школах випускними іспитами і отриманням учнями посвідчення про «середню професійну освіту». Випускники цих шкіл можуть вступати в будь-який вищий навчальний заклад країни.

 

 

 

 

Середні спеціальні училища

Картинки по запросу училища словакія

Середні спеціальні училища пропонують 2-3 річні програми навчання. Після закінчення навчання в таких навчальних закладах школярі здають іспити і отримують свідоцтва про «вторинну професійну освіту». Для отримання права вступати до вишів випускники цих шкіл повинні продовжити навчання ще за 2-х або 4-х річною програмою з подальшою здачею випускних іспитів.   

 

 

 

 

 

 


Вища та післядипломна освіта


Картинки по запросу студенты

 Програма підготовки бакалаврів

 

Ця програма підготовки розрахована на трирічний термін навчання.
Після успішного закінчення цього етапу випускники отримують закінчену вищу освіту 1-го ступеня з присвоєнням титулу (ступеня) “бакалавр”.

Щоб отримати цей ступінь, необхідно успішно здати всі предмети, державний іспит (який складається, як правило, з декількох профільних предметів), а також написати і захистити бакалаврську роботу. На цьому можна закінчити навчання і влаштуватися на роботу, або ж вступити на магістерську (для технічних вузів – інженерну) програму, навчання за якою триває ще 2 роки.

 Диплом бакалавра дає право розпочати професійну діяльність, однак випускники бакалаврських програм можуть претендувати, як правило, лише на нижчі менеджерські посади. Для подальшого кар’єрного росту потрібне додаткове навчання.

 

Магістерська програма

Після закінчення етапу підготовки бакалаврів варто продовжити навчання за магістерською програмою для гуманітарних вишів, або за програмою підготовки інженерів – для технічних.

При цьому допускається зміна студентом навчального закладу, факультету та спеціальності.

Для продовження навчання потрібно здати кілька іспитів з профільних для даної спеціальності предметів. До здачі таких перехідних іспитів допускаються також студенти вищих навчальних закладів інших країн. Але іноземцю вступити відразу на магістерську програму досить складно. По-перше, відсутнє знання словацької мови і відповідної професійної термінології на належному рівні, по-друге – іспити проводяться з профільних предметів, які вивчалися в певному обсязі в рамках навчальної програми з підготовки бакалаврів. Після успішного закінчення цього етапу навчання, випускники отримують закінчену вищу освіту з присвоєнням титулу «магістр» або «інженер» (для технічних спеціальностей).

Таким чином, найбільш прийнятним для абітурієнтів з пострадянських країн буде вступ на перший курс програми підготовки бакалаврів, а після її закінчення – продовження навчання за магістерською програмою.

 

Докторантура

Навчання в докторантурі триває 2-3 роки, з подальшим державним іспитом і захистом дисертації. Після її закінчення студент отримує академічний титул доктора. У Словаччині це найвищий ступінь освіти. Докторанти мають можливість працювати в університеті, часто ведуть семінарські заняття у студентів молодших курсів. Вищі навчальні заклади Словаччини також пропонують великі можливості для післядипломної освіти. Ті, хто має бажання вдосконалювати свої знання, можуть обирати серед численних курсів підвищення кваліфікації, MBA, мовних курсів тощо.

Дізнатись вартість