Система освіти Словаччини складається з кількох ступенів:
-
Дошкільне виховання та освіта (ясла і дитячі садки)
-
Початкова школа
-
Середня школа
-
Гімназії
-
Середні професійні школи
-
Середні спеціальні училища
-
Вища та післядипломна освіта
Дошкільне виховання та освіта
Дошкільне виховання в Словаччині базується на мережі ясел та дитячих садків. Ясла призначені для дітей до трирічного віку, їх відвідування необов’язкове.
Дитячі садки – традиційна частина системи освіти для дітей від 3 до 6 років. Діти відвідують їх щодня, крім вихідних.
Плата за утримання дітей в дитячому садку залежить: а) від його статусу – державний, відомчий чи приватний; б) від району розташування дитячого закладу. Якість освіти і догляду за дітьми в дитячих садках досить висока. У програму установ включені прогулянки, екскурсії, відвідування театрів, заняття для розвитку й навіть вивчення іноземної мови.
Початкова школа
Навчання школярів у словацькій початковій школі організовано наступним чином:
-
з 6 до 10 років — початкова школа першого ступеня;
-
з 10 до 15 років — початкова школа другого ступеня або середня освіта в гімназіях.
Освіта в державних початкових школах є безкоштовною. Приватні (недержавні) школи – платні. Існують також спеціалізовані школи з поглибленим вивченням мов, художнім або спортивним нахилом.
Після закінчення початкової школи першого ступеня здібні учні можуть перейти вчитися до гімназії або продовжувати навчання в початковій школі другого ступеня. Закінчивши обидва ступені початкової школи, учні продовжують навчання в середніх школах за вибором або в гімназіях. У базовій початковій школі щоденне навантаження, як правило, істотно нижче, ніж у школярів в нашій країні. Однак уже в середній школі навантаження збільшується, і до моменту випуску майбутні абітурієнти мають відповідний рівень знань за всіма профільними предметами. Після закінчення середньої школи і отримання атестату можна вступати до вищих навчальних закладів.
Гімназії
Термін навчання в гімназії – 4 роки. Приймаються школярі на підставі вступних іспитів або середнього балу свідоцтва про закінчення початкової школи. Основне завдання гімназій – підготувати учнів до подальшого здобуття вищої освіти. Цій меті й підпорядкована вся система вивчення предметів. Після закінчення гімназії учні здають випускні іспити (словацькою – «maturita»).
Без атестату про повну загальну середню освіту вступати до словацьких вишів неможливо. Іноземці, які бажають здобути вищу освіту в словацьких університетах, повинні в обов’язковому порядку здійснити процес нострифікації своїх атестатів, тобто визнання їх рівноцінними словацьким.
Серед школярів, які планують продовжити свою освіту в університетах, найбільш популярними є гімназії з орієнтацією на майбутню професію. Конкурси на вступ до таких гімназій досить високі, і проходять їх найбільш здібні учні.
Середні професійні школи
Середні професійні школи пропонують чотирирічну програму професійного навчання. Закінчується навчання в цих школах випускними іспитами і отриманням учнями посвідчення про «середню професійну освіту». Випускники цих шкіл можуть вступати в будь-який вищий навчальний заклад країни.
Середні спеціальні училища
Середні спеціальні училища пропонують 2-3 річні програми навчання. Після закінчення навчання в таких навчальних закладах школярі здають іспити і отримують свідоцтва про «вторинну професійну освіту». Для отримання права вступати до вишів випускники цих шкіл повинні продовжити навчання ще за 2-х або 4-х річною програмою з подальшою здачею випускних іспитів.
Вища та післядипломна освіта
Програма підготовки бакалаврів